Türkiye’nin heryerine hafriyat, bina yıkımı, fabrika yıkım işleriniz için 0532 407 77 57 bizimle iletişime geçin.

Firmamız profesyonel ekip ve güçlü makine parkı ile siz değerli müşteriklerimize en iyi hizmet kalitesini sunmayı kendisine ilke edinmiştir.Yılların verdiği tecrübe ile hafriyat bina yıkım işlerindeki tecrübemiz yaptığımız işlerin bir göstergesidir. .

Hafriyat denildiği zaman aklınıza inşaat kazısından çıkan taş, toprak, demir vs atıklar akla gelebilir. Hafriyat, inşaat sektöründe yeni iş kolu haline gelmiştir. Toprak, taş veya kayalık zeminleri; kazma, taşıma, yumuşatma gibi işlemlerle şekillendirme işine Hafriyat adı verilir. Karayolu, baraj, demiryolu, madencilik ve bina inşaatı gibi projelerin önemli bir kısmı hafriyattır. Zamanımızda büyük hafriyatlar genellikle modern makina ve taşıtlarla yapılmaktadır. Kapsama giren uygulamalar; toprak kazma, kanal açma, yıkım, enkaz kaldırma vb. Ayrıca yıkın veya enkaz kaldırma uygulamaları sırasında ortaya çıkan yığınları taşımak da bir hafriyat işlemi sayılır.

NASIL UYGULANIR? 

Yapılacak uygulamaya göre gerekli olan araçlar belirlenir. Bu araçların kullanılması da ayrı bir uzmanlık alanını gerektirir. Hafriyat şirketleri kazı, enkaz kaldırma, yıkım, inşaat gibi işler üzerinde çalışırlar. Projelendirme yaparak işe başlayan bu şirketler daha sonra fay durumu analizi yaparlar. Taş yapısının incelenmesi ve toprağın yapısı gibi uygulamaları gerçekleştirirler.

Ekskavatör: Kazı işlerinde kullanılan ekskavatör, sürekli çalışabilen bir makinedir.

Yükleyiciler: Önlerinde geniş bir kova bulunan paletli yahut lastik tekerlekli hafriyat makinalarıdır. Hidrolik kumandalı ön kovaları aşağı yukarı eğilip kalkabilir. Yükleyicinin öne hareketi ile toprak, moloz vs. dolan kova kaldırılıp kamyon veya uygun yer üzerine aşağı eğilerek boşaltılır. Umumiyetle kayalık, beton, moloz gibi engebeli arazilerde paletli yükleyiciler, düzgün zeminlerde ise tekerlekli yükleyiciler kullanılır. Lastik tekerlekli yükleyicilerin arkasına bazan bir hidrolik kepçe takılır.

Buldozer: Önüne itici, kazıcı bir bıçak monte edilmiş, umumiyetle paletli olan bir makinedir. Bıçağın hareketi hidrolik mekanizma ile sağlanır. Zemin seviyesinin altında tutulan bıçak, buldozer ilerlerken kazar, zemin seviyesindeyken toprağı iterek taşır, daha yukarıda tutulan bıçak ise toprağı dağıtır. Sığ kazı, yakın mesafe toprak taşıma, kamyonların döktüğü toprağı dağıtma, ağaç sökme, kaya çıkarma, araç kurtarma, zemin düzeltme gibi işlerde kullanılır.Hafriyatçılar, bina yıkımcısı.

İSTAÇ NEDİR ?

İstanbul’un gizli ve büyük bir problemi olan hafriyat kirliliğini, kesin çözüme ulaştırmak amacıyla depolama alanları, geri dönüşüm tesisleri ve ıslah projelerini kapsayan çalışmalar yapılmaktadır. İstanbul genelinde inşaat yıkıntı atığı toplama, inşaat yıkıntı atıkları geri kazanım tesisleri ve hafriyat depolama tesislerinin işletilmesi, İSTAÇ’ın başlıca faaliyet kollarıdır. Ankara Hafriyat, Ankara yıkımcılar, yıkım firmaları.

Comments 0

Leave a Comment